Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos komitetas
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos
Aplinkos ir energetikos departamento
Aplinkos apsaugos skyrius
Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos renginiai Vilniaus miesto savivaldybėje

PASAULINĖ APLINKOS APSAUGOS DIENA – TAI NE TIK DAR VIENA DIENA…
PADARYKIME TAIP, KAD KIEKVIENA METŲ DIENA BŪTŲ PASAULINE APLINKOS APSAUGOS DIENA!
NUSITEIKIME NUOLAT SAUGOTI APLINKĄ, NELAUKDAMI
BIRŽELIO 5 – OSIOS!

Pasaulinė aplinkos apsaugos diena Jungtinių tautų organizacijos Generalinės asamblėjos iniciatyva minima birželio 5 dieną. 1972 m. birželio 5 d. Stokholme įvyko pirmoji JTO konferencija, skirta aplinkos apsaugos problemoms aptarti, o vėliau sukurta JTO aplinkos apsaugos programa. Nuo tada šią dieną organizuojami įvairūs renginiai (konferencijos, akcijos, kūrybinės dirbtuvės ir pan.), skirti susimąstyti apie mus supančią aplinką,  atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkosaugos problemų sprendimą, aptarti aktualius aplinkos apsaugos klausimus, pagerbti aplinkos puoselėtojus.

Ši diena svarbi kiekvienam žmogui. Juk aplinkos kokybė tiesiogiai susijusi su mūsų gyvenimo kokybe. Rūpinkimės mūsų miesto aplinka, bendradarbiaukime kartu dirbdami aplinkos ir savo gerovei.

Kai kurie faktai apie Vilniaus miesto aplinką:

  • Vilniaus plotas – 392 kvadratiniai kilometrai, iš jų želdiniai užima 43,9% proc., o Verkių regioniniame parke miškai užima apie 80 proc. teritorijos. Vilnius ir jo apylinkės iki šiol gali didžiuotis nesuniokotų miškų masyvais, juosiančiais miestą iš visų pusių.
  • Vilniaus mieste gyvena 46 žinduolių rūšys. Iš jų net 10 rūšių įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą – tai 7 šikšnosparnių rūšys, šermuonėlis ir ūdra. Dvi rūšys šikšnosparnių (kūdrinis pelėausis, europinis plačiaausis) bei ūdra, pagal ES Buveinių direktyvą, yra ir europinės svarbos žinduoliai.
  • Vilniaus mieste ir jo priemiesčiuose gyvena apie 100 rūšių perinčių paukščių, 50 rūšių žiemoja. Pavasarį ir rudenį, migracijos metu, Vilniaus mieste pastebima apie 200 praskrendančių rūšių. Iš retesnių galima paminėti vandeninį strazdą, stebėtą Vilnelės upelyje, juodąjį gandrą, žaliąsias meletas, gyvenančias didesniuose miesto miško masyvuose ir kitas rūšis.
  • Vandens telkiniuose ir jų pakrantėse gyvena 11 varliagyvių rūšių, iš kurių 3 (kūmutė, nendrinė rupūžė ir skiauterėtasis tritonas) įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Be minėtų rūšių šioje teritorijoje gyvena – paprastasis tritonas, paprastoji ir žalioji rupūžės, česnakė, smailiasnukė, pievinė ir kūdrinės varlės.

Vilniuje gana dažnai aptinkamas vikrusis driežas, kiti ropliai retesni: geltonskruostis žaltys, gluodenas, gyvavedis driežas. Mieste buvo aptikta net balinio vėžlio radvietė.

Birželio 5 dieną Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos renginiai vyks Vilniaus miesto savivaldybės (Konstitucijos pr. 3) 1 aukšto fojė ir Europos aikštėje.

11 val. Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos minėjimas. 1 aukšto fojė (iš Europos aikštės pusės). Sveikinimai.

  • „Augalų teatras“, kuris šią dieną švenčia vienerių metų gimtadienį.
  • Gėlių paroda (VU Botanikos sodas).
  • Mikalojaus Daukšos vidurinės mokyklos 3a klasės moksleivių programėlė „Mes – Žemės dalis“.
  • Eko suknelių pristatymas. Sukneles kūrė J.J. Kraševskio moksleiviai.
  • Floristinių papuošalų kolekcijos pristatymas. Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras, dėstytoja – floristė Genoveta Zuokienė.
  • Daina dalyvius pasveikins Lazdynų vidurinės mokyklos moksleivės Marta Gintovt ir Viktorija Vasilevskytė (9 kl.).
  • Žemės vėliavos iškėlimas Europos aikštėje. Trimitu šventės pradžią paskelbs Lazdynų vidurinės mokyklos trimitininkas Gabrielius Nikonovas (5 kl.).
  • AnsamblioRiedanti saulėkoncertas.

11-14 val. Kūrybinės dirbtuvės, edukacinės programos. Europos aikštė.

  • „Žolelės mūsų gyvenime. Etnobotanika“. „Siūlai siūlai susivykit – siūlų pynimas meilei ir sėkmei“. Užsiėmimuose su Rasa Labine susipažinsime su augalų savybėmis ir jų simbolika, darysim amuletus arba sėkmės apyrankes iš natūralių siūlų, mokysimės jau nuo viduramžių  žinomo pynimo būdo. VšĮ „Menas sau“.
  • Vabzdžių namukų gamybos pamokėlė (Tomas Čižokas). Lietuvos saugomų augalų kolekcijos pristatymas (Tomas Čižokas, Vida Gruzdienė). Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Kraštotvarkos katedra.

Dirbtuvės, kuriose bus mokomasi siūti maišiukus iš medžiagos atraižų, gaminti skirtukus knygoms ir užrašų knygeles iš popieriaus atraižų. VšĮ „RV Agentūra“.

  • Mokyklų moksleivių kūrybiškų gaminių paroda „Antras daiktų gyvenimas“: Mikalojaus Daukšos vidurinė mokykla, Vilniaus Žemynos gimnazija, Vilniaus Verkių mokykla-daugiafunkcis centras, Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla ir kt.
  • AB „Joksita“ skatins rūšiuoti atliekas ir pristatys tam skirtų šiukšlių dėžių įvairovę.
  • Floristinių kūrybinių darbų parodėlė. Vadovė Laima Juškienė. VšĮ Statybininkų rengimo centras
  • Paroda „Ekoskulptūra“. J.J. Kraševskio gimnazijos 7-10 klasių mokinių kūryba.
  • Akcijos „Tausotojai“ pristatymas. Tausojimas – tai gyvenimo būdas. Tausojame ne todėl, kad kažkas prašo, o dėl savęs pačių. Ieškome kelio, kuris vestų į harmoniją su savimi, kitais žmonėmis ir planeta. Prisijunk prie bendraminčių. Pasidalink savo tausojimo idėjomis ir veiksmais. Baltijos aplinkos apsaugos forumas Lietuvoje.
  • Iniciatyvos “Pagalvok, kai perki” pristatymas. Baltijos aplinkos apsaugos forumas Lietuvoje.
  • Akcijos „Laimingas vanduo“ pristatymas. Asociacija Planetos piliečių globalių taikių pokyčių sąjunga.

14.00-17.00 Konferencija. Aplinkosauga Vilniaus mieste. Kolegijų salė, Vilniaus miesto savivaldybė, 20 a.

Įvadinis žodis.  Aplinkosauginių nominacijų įteikimas.

Pranešimas. Pavojingi cheminiai junginiai aplinkoje. Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.

Pranešimas. Paukščių globa Vilniaus mieste ir jos gerinimo galimybės.  LOD projektų asistentas Gediminas Petkus.

Pasisakymai ir diskusijos.

 2014  m. Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų įgyvendinimo aptarimas su paraiškų teikėjais.